Neurol a alkohol

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o odbornou radu. Chtěla bych se zeptat na situaci ohledně mého manžela, kterému diagnostikovali esenciální tremor. Tato diagnóza zřejmě není přesná. Manžel řešil problém třesoucích se rukou, byl v nemocnici na různých neurologických vyšetřeních (i lumbální punkci), kde nenašli žádnou příčinu a vyloučili vážná onemocnění typu Parkinsona a roztroušenou sklerózu… Tudíž ho odeslali k psychiatrovi. Tam byl několikrát, vždy mu paní doktorka předepsala neurol na dva a někdy i na tři měsíce dopředu. Manžel říkal, že debaty s paní doktorkou jsou na nic a někdy prý sedí i hodinu proti sobě a mlčí. Nicméně neurol zřejmě zabral a tak pokračoval v užívání. Pak ale od paní doktorky odešel, našel si jiného doktora a ten mu předepsal Rivotril 0,5mg(myslím, že dvakrát denně). Jenže manžel je již zřejmě závislý a stále k Rivotrilu užívá i Neurol 1,0 prý jednou denně. Pro informaci Neurol již takto užívá asi 8 let (když je nervózní a čeká ho nějaká schůzka veme si i víc) a Rivotril asi 2 roky.
Problém ovšem nastal s kombinací alkoholu. Bohužel ten je u mého manžela velmi kladny. Dříve pil občas a dost a nyní pije často a dle mého názoru také dost. On samozřejmě tvrdí opak. Pro představu byl např. týden, kdy pil každý den např. 6 dvanáctek piva nebo litr vína (tvrdé naštěstí ne). Samozřejmě pije i potají cestou domů a nebo schová flašky, abych je nenašla (což není moc často, ale občas se to stane cca 1-2 za měsíc).
Pro celkový obraz musím, ale upřesnit, že můj manžel je vysokoškolsky vzdělaný, sečtělý, velmi inteligentní muž s dobrou pracovní pozicí, ve které je snad i spokojený. Objektivně se vše jeví v pořádku, máme dvě malé děti.
Když se o tom bavíme, tak tvrdí, že není žádný problém a vše má pod kontrolou. V práci zásadně nepije. Jen doma, aby si prý odpočinul, odreagoval, a když už něco přizná, tak prý proto, že ho nikdo nechápe. Samozřejmě z toho vyplývá, že pije na všech dovolených. A už to dlouho zasahuje do rodinného života, protože buď pije anebo pracuje. Pravda je, že já to na něm už někdy ani nepoznám, zda je opilý, to už až když toho vypije hodně. Na žádné terapie po zkušenosti jít nechce.

1) Chtěla bych se zeptat, zda může takto dlouhodobé užívání léků změnit člověka?
2) Jak mu to může po zdravotní stránce ublížit? (mám strach, jak dlouho takový životní styl vydrží, bez pohybu…)
3) Není nebezpečné, aby užíval tyto léky dohromady a tak dlouho?
4) Jak poznám, že je situace už opravdu vážná a případně jak jí řešit. Může to mít manžel opravdu pod kontrolou, jak tvrdí?
Toto je zatím můj první počin.


Jsem z toho již opravdu unavená a smutná. Sama jsem jako dítě vyrůstala v rodině, kde otec často přišel domů z práce opilý, takže to znám. A já chci pro děti jen to nejlepší, ale zase je nechci připravit o tátu. Hodně jsem zvažovala, zda s dětmi neodejít i přesto, že jsem to manželovi naznačila, že pokud se to nezlepší, tak to budeme muset nějak řešit. On, řekl, že se pokusí, ale úplně pít nepřestane nikdy. Chvíli to bylo jakžtakž, a dnes je to pomalu zase v starých kolejích. Ze zkušenosti mého otce vím, že pokud nedojde k radikální změně a přiznání si problému, tak se nic nestane. A já si prostě nevím rady, chtěla bych mu pomoct (jsme spolu již 16 let) ať už to mezi námi dopadne jakkoliv.

Moc děkuji za čas, který tomu věnujete a budu moc ráda, za jakoukoliv radu.

Akceptovaná odpověď

čtvrtek, březen 19 2015, 07:11 AM - #trvalý odkaz