Je tady pondělí a s ním nejčtenější dotaz za minulý týden z našich stránek www.iporadna.cz

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, co dělat. Jsem na mateřské dovolené, tento měsíc měla dcera 3.narozeniny (rodičovský příspěvek však pobíram až do 4let) a měla bych tedy nastoupit do zaměstnání. Volala jsem zaměstnavateli a ptala se ho, jak se domluvíme, ze zatím bohužel nastoupit nemůžu, protože nemám hlídání. On mi odpověděl, že se musí poradit s účetní.Už se neozval. Nyní mi přišel dopis s upozorněním na nástup do zaměstnání s určitým datem. Domluva s ním není možná. Teď jsem zjistila, že jsem těhotná, tak myslím, ze vyhodit mě nemůže, ale co mám v teto situaci dělat?
Děkuji za radu, Mája

Dobrý den, Májo,
dobře, že jste napsala a snažíte se situaci rychle vyřešit. Není potřeba, abyste byla ve stresu. Gratuluji Vám k těhotenství a přeji, ať je Vám co nejlépe v tomto hezkém období očekávání.
Co se týče zákonných nároků, které v tuto chvíli máte - zaměstnavatel (pokud jste neměla smlouvu na dobu určitou) je povinen Vám do čtyř let dítěte umožnit být doma, pokud o to požádáte a nemůže Vás vyhodit. Poté ale není povinen Vám držet stejné pracovní místo, jaké jste měla před nástupem na rodičovskou dovolenou. Vzhledem k Vašemu těhotenství se situace bude měnit s příchodem dalšího dítěte, ale opět Vám v této době nemůže ukončit pracovní smlouvu.
Abyste na situaci nebyla sama a pro více informací bych Vám doporučila se obrátit na Poradnu pro ženy a dívky v Olomouci, na adrese Wurmowa 7, telefon +420 603 460 621, +420 731 749 783, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a webové stránky olomouc.poradnaprozeny.net (přes informaci o nouzových opatřeních jsou v tuto chvíli v provozu). Pracují zde zkušené sociální pracovnice a dochází sem i psycholožka, mají cvičení pro těhotné a poskytují zdarma rozmanitou pomoc a sociální poradenství maminkám a celým rodinám. Kontakt s touto poradnou vřele doporučuji, abyste na hledání nároků a možností nebyla sama.
Držím Vám palce, ať svou situaci co nejrychleji vyřešíte a můžete se dál radovat z dcerky i se těšit na příchod dalšího člena rodiny.
Martina Bezoušková

Řekněte o nás ostatním

Fotogalerie