Je tady další prosincové pondělí a s ním nejčtenější dotaz za minulý týden z našich stránek www.iporadna.cz

 

Dobrý den, mám 22 syna s mentálním postižením, jemuž jsem opatrovníkem. Byla jsem soudem předvolána /na návrh bývalého manžela/ k řízení o úpravě styku se zletilým synem. Je vůbec možné, aby o tomto rozhodoval soud, když je syn zletilý? Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, s níž jste se na nás obrátila. Píšete, že jste opatrovníkem svého dospělého syna, který má mentální postižení. Jako opatrovník jste oprávněna a zároveň i povinna za syna vykonávat právní úkony, kterých on není schopen, a to v souladu s konkrétním vymezením v rozhodnutí o omezení svéprávnosti. Můžete tedy za syna právně jednat, v osobních záležitostech každodenního života by se ale mělo vyhovět synovu přání a měl by mít sám právo si určit, s kým se bude vídat – takové rozhodování už nepatří do kompetencí opatrovníka.
Nevím, co je obsahem manželova návrhu a proč jej k soudu podává (co brání tomu, aby se se synem vídal i bez takového řízení) ale předpokládám, že pokud soud v této věci nějak rozhodne, bude to podle synova přání a v jeho zájmu.
Pokud budete chtít, klidně se na nás můžete znovu obrátit. Kontakty na nejbližší občanskou poradnu si můžete vyhledat na www.obcanskeporadny.cz.
S přáním všeho dobrého,
Občanská poradna Ústí nad Orlicí 

Řekněte o nás ostatním

Fotogalerie