Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám problém, naposled jsem ho měla v 8 třídě. Teď jsem na Střední škole a problém se mi vrátil. Jde o to, že když někam jdu děla se mi špatně. Třeba, že hodně běhám na záchod, bolí mě žaludek, pocity na zvracení, hodně se mi zvedá žaludek, že plivu žaludeční šťávu a celkově mám nechuť k jídlu, nechce se mi jist. Když jsem doma tak jsem úplně v pohodě, jako by se mi nic nestalo. V 8 třídě mi nic nezjistili. Podlehla jsem tomu, že jsem nemohla do sebe nic dostat k jídlu , i když jsem byla doma. Všechno šlo ven země. Nechci aby se to opakovalo. Trvalo to půl roku než mi pomohla Paní psycholožka. Poradíte mi co s tím? Děkuji. Karol

Dobrý den, Karol,

pozorně jsem si přečetla váš e-mail a jsem moc ráda, že nezůstáváte na své potíže sama.

Píšete, že se vám vrátily stavy, které jste mívala v 8. třídě. Zdá se, že byly způsobené psychikou, vzhledem k tomu, že vám doktoři nic nezjistili a nakonec pomohla paní psycholožka. Přesto se aktuálně můžete pro jistotu poradit se svým praktickým lékařem, zda jste po zdravotní stránce v pořádku.

Nicméně může to být zpráva vašeho těla o nějaké psychické nepohodě. U některých lidí se takto projevují strachy, úzkosti, obavy, napětí, stres. Nemusí souviset s nějakou jednou konkrétní událostí, někdo se obává koronaviru, jiný se necítí dobře ve společnosti, dalšímu zase nedělají dobře nároky školy. Tyto pocity jsou součástí lidského života a jde se s nimi učit zacházet, ačkoliv mám plné pochopení pro to, že nechcete, aby se to všechno opakovalo.

Karol, první, co mě napadlo, je vyzkoušet to, co vám fungovalo minule. Co jste tenkrát s paní psycholožkou vymyslely, že se vám ulevilo? Co vám pomohlo? A dalo by se něco z toho použít i teď? Může to být uvědomění a vyjádření vašich emocí a potřeb, podpora od blízkých, různé relaxační techniky, nastavení si denního řádu… Jestliže sama nevíte, nebo to, co pomáhalo dříve, už nepomáhá, neváhejte se znovu obrátit na paní psycholožku. Ať můžete společně hledat a šít na míru, co je potřeba zrovna teď.

Pokud by z nějakého důvodu práce s bývalou psycholožkou aktuálně nebyla možná, zkuste jiného odborníka. Stejně tak může pomoci například školní psycholog nebo krizové centrum. V Ústeckém kraji je krizové centrum Spirála, kontakty najdete na webových stránkách https://spirala-ul.cz/sluzby/krizove-centrum-triangl/. Konzultace s nimi jsou zdarma. Seznam dalších psychologů je taky například na stránkách www.znamylekar.cz, tam už jsou někteří i placení. Psychology pracující na pojišťovnu najdete zde: https://nrpzs.uzis.cz/index.php...#.

Možná by vám ve vyhledání vhodného odborníka mohli pomoci rodiče nebo někdo ve škole? Zkuste najít někoho, komu věříte, a můžete se mu svěřit s tím, co se vám děje.

Napadá mě ještě, že psychologové teď mohou mít delší čekací doby. V mezičase lze tedy volat nebo chatovat s Linkou bezpečí, fungují non-stop.

Moc vám držím palce, ať je brzy lépe.

S pozdravem

Michaela Kadlecová, SPONDEA, z.ú.

Řekněte o nás ostatním

Fotogalerie