Je tady pondělí a s ním nejčtenější dotaz z našich stránek www.iporadna.cz.

 

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak je možné si provést profesionání diagnózu mentálních poruch? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den slečno/paní Nino
Těší nás Vaše důvěra, s níž se na nás obracíte. Ptáte se na provedení diagnostiky mentálních funkcí. Bohužel nepíšete zda, máte na mysli mentální postižení nebo duševní onemocnění, což se mezi laickou veřejností často zaměňuje.
Sama si diagnostické testy provést nemůžete, protože tyto testy a jejich vyhodnocení musí provést zaškolený odborník. Samozřejmě na internetu najdete různé samotesty inteligence, paměti, pozornosti atd., ale tyto testy nejsou profesionální a důvěryhodné.
Prakticky jedinými odborníky, kteří Vás mohou otestovat a na základě toho, co z testu či testů vyplyne, stanovit diagnózu, jsou klinický psycholog nebo psychiatr. Tyto odborníky můžete vyhledat (i např. pomocí internetu, nebo dotazem ve zdravotní pojišťovně) ve svém okolí a požádat o provedení diagnostiky. Někteří mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami, tudíž nemusíte tento výkon hradit (je dobré požádat Vašeho praktického lékaře o vystavení žádanky na provedení specializovaného vyšetření), a někteří pracují za přímou úhradu od klienta, na což Vás musí upozornit a sdělit Vám cenu vyšetření.
Přeji Vám ve dobré, s pozdravem
Libor Novosád
Za tým i-poradny

Řekněte o nás ostatním

Fotogalerie